3. nedeľa po Svätej Trojici


Text:
1. Petra 5, 6-11

Pokorte sa teda pod mocnú Božiu ruku, aby vás časom povýšil. Na Neho uvaľte všetky svoje starosti, lebo On sa o vás stará. Buďte rozvážni, bdejte! Váš protivník diabol obchádza ako revúci lev, hľadajúc koho by zožral; vzoprite sa mu, pevní vo viere, a vedzte, že takéto isté utrpenia sú údelom vášho bratstva po celom svete! Boh všetkej milosti, ktorý vás povolal v Kristovi do svojej večnej slávy, keď trochu potrpíte, vás zdokonalí, utvrdí, upevní a postaví na stály základ! Jemu moc naveky vekov. Amen.

Milí bratia a sestry v Pánovi Ježišovi Kristovi!

Keby som sa Vás spýtal, či chcete žiť lepší život, som si istý, že každý z vás by povedal „Samozrejme, že áno“. Môžeme sa baviť o tom čo je lepší život, ako si ho každý z nás predstavuje. Lebo pravdou je, že každý síce po lepšom živote túžime, ale keď by sme sa niekoho spýtali na jeho predstavu, so všetkými podrobnosťami, tak vám zrejme nebude vedieť odpovedať, bude mať len akúsi hmlistú predstavu.

Preto ak sa ideme zamýšľať nad slovami apoštola Petra, ktorý nás pozýva ku lepšiemu životu, tak si musíme povedať, čo tým má na mysli. Kľúčom k pochopeniu toho je to slovko „povýšil“. „…aby vás časom povýšil“, tak to píše. – Čo to znamená? Je to povýšenie na nejakú funkciu, povýšenie na nejaké miesto? Alebo o aké povýšenie sa jedná? Ak je to zviazané v tomto verši s pokorou tak sa jednoznačne jedná o povýšenie kvality tvojho života. Teda také povýšenie, ktoré tvoj život to obohatí, ktoré tvoj život opäť priblíži k Bohu. Alebo, povedané ináč, ty sa svojím životom, svojím vnímaním a chápaním priblížiš viac ku Bohu. Budeš lepšie chápať a rozumieť Božej vôli, budeš lepšie chápať súvislosti svojho života i to, prečo sa v tvojom živote dejú veci tak, ako sa dejú. – A myslím, že to dáva aj logiku, že keď prejdeme určitým náročným úsekom svojho života, potom sa nám otvorí nové chápanie, akoby širší priestor toho, čo dokážeme vnímať a chápať. Je to ako v tom filme Stroskotanec s Tomom Hanksom, keď sa na tej provizórnej plti snažil dostať na šíre more ale oproti nemu stále prichádzali väčšie a väčšie vlny. Keď však prekonal tú poslednú, otvorilo sa pred ním šíre more. K takýmto vlnám môžeme prirovnať aj jednotlivé verše nášho biblického textu, pretože apoštol Peter nás vyzýva, aby sme to, o čom píše v týchto veršoch, prekonali a zvládli.

Preto by som tento dnešný text rozložil do takých troch vĺn, troch celkov, v ktorých ho môžeme vnímať.

Boh ťa pozýva do nového života, na vyššiu úroveň

1. cez pokoru

2. cez prekonanie starostí

3. cez prekonanie pokušenia

1. Dnes o pokore nehovoria len kresťania. Hovoria o nej mnohí. Predpokladali by sme, alebo sme mali kedysi takú predstavu, že pokora je cnosťou chudobných, utiahnutých ľudí. Ale paradoxne v dnešnej dobe o pokore hovoria a jej sa učia aj úspešní ľudia. Totiž uvedomujú si, že bez pokory by ten tlak, ten úspech nezvládli. O pokore dnes hovoria športovci, umelci, špičkový vedci a mnohí ďalší.  Pretože keď prijímajú svoj životný úspech s pokorou, kultivuje to ich vlastné vnútro a to čo prežívajú, je pre nich obohatením. Naopak, keď do toho svojho životného príbehu pokoru nevnesú, tak ich ten úspech zomelie a skôr im ublíži ako pomôže a obohatí.

Samozrejme o pokore hovoríme aj my, kresťania. A verím, že nielen hovoríme, ale sa ju aj učíme žiť, resp. ju žijeme. Pre nás to má však ešte jeden veľmi dôležitý rozmer. Pokorte sa teda pod mocnú Božiu ruku, píše apoštol Peter. Teda naša pokora, pokora srdca je zviazaná s Pánom Bohom. Znamená to, že čokoľvek prichádza do môjho života, prichádza z Božej vôle a zároveň z veľkej Božej lásky. Nech je to čokoľvek, prichádza to, aby to formovalo predovšetkým moju dušu, aby som sa v tých najhlbších vrstvách svojej bytosti vrátil ku Stvoriteľovi. Pokoriť sa pod ruku Božiu znamená v podstate znamená, dať vo svojom živote prvé miesto Bohu.

Boh nás pozýva do nového života, na vyššiu úroveň aj

2. cez prekonanie starostí.  

Dnes už mnoho ľudí vníma, že slovo „starosti“ je relatívny pojem. Že záleží na tom, ako sa na danú udalosť pozerám, akú jej ja sám pripíšem dôležitosť, do akej miery dovolím, aby ovládla môj myšlienkový a citový život. Mnoho zo starostí nášho života sa dá jednoducho zvládnuť už našim postojom k nim. Tým, ako o nich premýšľame. Ako hovorí Chalíl Džibrán vo svojej knihe prorok: Mnoho zo svojej bolesti ste si vybrali sami. Mnoho zo svojich starostí sme si naprogramovali my sami našimi postojmi, našimi výrokmi, našimi plánmi.

A práve tento verš – Na Neho uvaľte všetky svoje starosti, lebo On sa o vás stará – keď ho uskutočňujeme, pomáha nám odbremeniť sa od starostí a záťaže. Nie nadarmo Pán Ježiš hovorí: Poďte ku mne všetci ktorí sa namáhate a ste preťažení. Ja vám dám odpočinutie. Ale náš postoj sa neraz podobá robotníkovi, ktorý kričí – len mi ešte prilož, len mi nalož, veď znesiem aj viac. Iste, sú aj chvíle služby, sú aj chvíle ochotnej pomoci, chvíle obetovania sa. Ale zároveň človek má poznať mieru, má sa vedieť aj zastaviť. Alebo v kritických situáciách života, pre ktoré sa trápi a ktoré ho takpovediac zožierajú, môže sa obrátiť ku Bohu. A vtedy je veľmi oslobodzujúce Pánu Bohu v modlitbe povedať: Pane už nevládzem, je toho na mňa veľa, Tebe odovzdávam tento batoh, to, čo ma trápi. Ty to prosím Ťa vyrieš. Veď Ty ma ku tomu sám vyzývaš. Ďakujem Ti za to.  To je veľká vec, keď to človek urobí

A napokon je tu aj tá tretia vec. Boh nás pozýva do nového života, na vyššiu úroveň

3. cez prekonanie pokušenia

Tieto slová môžeme chápať celkom osobne a premýšľať o vlastných pokušeniach a zlyhaniach, o tom, kedy tá diabolská moc v našom živote mala navrch a o Božích víťazstvách v našom živote. Ale o tom niekedy inokedy.  

V týchto veršoch je dôležitejšie niečo iné. Tu apoštol Peter používa ten známy obraz diabla ako revúceho leva, ktorý obchádza okolo a čaká koho by zožral. Ak si premietnete tento obraz, ku akej historickej udalosti by ste tento obraz priradili? Ak hovoríte, že ku prenasledovaniu kresťanov prvotnej cirkvi, tak máte pravdu. Áno, oni boli hádzaní levom v rôznych arénach a koloseách. Oni pre svoju vieru a svoj vzťah s Kristom, ktorého milovali srdcom, boli ochotní aj zomrieť takouto smutnou smrťou. (Len na doplnenie; toto prenasledovanie kresťanov trvalo až do roku 313, kedy cisár Konštantín Veľký vydal tzv. Milánsky edikt).

Slová tohto 1. listu apoštola Petra chcú byť teda povzbudením čase reálneho utrpenia. Apoštol ich povzbudzuje, aby aj napriek tomu, čomu čelia, zostali pevní vo viere. Udáva príklad bratov a sestier v iných cirkevných zboroch, po celom svete, ktorí sú v podobnom položení. – Vedieť, že som súčasťou veľkej Božej rodiny, môže byť skutočne povzbudzujúce. Tento týždeň som na YouTube zhliadol jedno video z Indie, kde vyše sto ľudí, Indov, nádherne spievalo kresťanské chorály. Krásne oblečení, so sprievodom organu a malého orchestra. Vskutku monumentálne. Bol som tým zaskočený, prekvapený, ale aj povzbudený. Takéto pocity sa vynárajú, keď vidíte, že ľudia úplne inej kultúry, v úplne inom  náboženskom prostredí, vzdialení od vás desaťtisíce kilometrov vyznávajú a oslavujú piesňou Ježiša Krista. Teda aj toto poznanie, že vo svojej viere nie som sám, môže pomôcť pri prekonaní tej vlny pokušenia.

Náš text napokon končí slovami, ktoré by sa dali zhrnúť aj takto. Keď týmto všetkým prejdete, príde to „povýšenie“, o ktorom sme hovorili na začiatku. Príde tá nová úroveň života, váš život bude na pevnejšom základe, než kedykoľvek pred tým. Len vydržte, nevzdávajte sa, zostávajte vo viere. Buďte bdelí a pevní vo viere. Všetko, čo prežívate, má svoj hlboký zmysel a hlboko vás formuje, aby keď tým všetkým prejdete, mohli ste s vďakou vyznať: Ďakujem Ti Pane, že si ma týmto previedol, že som dostal milosť zostať Ti verný a že môžem stáť na základe, ktorým je Pán Ježiš Kristus. Amen.

Modlitba:

Ďakujeme Ti pane za tento nedeľný čas, za to, že môžeme byť opäť spolu v spoločenstve veriacich ľudí. Aj to nám jej posilnením v našom živote viery. Ďakujeme Ti tiež za povzbudenia v tom, že nie sme sami, že Ty si pri nás aj keď prežívame starosti. Ty si útočiskom všetkých tých, ktorí ťa vyznávajú ako svojho Pána. Ďakujeme za svedkov viery, ktorí v odvahe a láske Ťa takto vyznávali, aj keď tým riskovali život. Pomáhaj aj nám Ťa vyznávať. A pomáhaj prosíme prekonávať pokušenia, ktoré do nášho života prichádzajú, aby sme Ti mohli slúžiť v radosti a úprimnosti. Amen