História cirkevného zboru v Ostrej Lúke

Na území Ostrej Lúky stáli doteraz tri chrámy. Prvým bol starobylý gotický kostol Zjavenia Pánovho, ktorý bol až na sakristiu, celý zakrytý drevenou strechou. Rok postavenia záznamy nepreukazujú, ale je známe, že evanjelici ho užívali až do r. 1709, kedy bol tento chrám evanjelikom odňatý, krypta bola vojskami spustošená a od r. 1711 bolo zabránené v chráme Božom vykonávať bohoslužby. Od vtedy chrám Boží pustol a to až do roku 1745, keď aj spolu s farou, ktorá bola pri ňom postavená, zhorel. Začiatkom 20. storočia, senior Ján Slávik píše, že „na jeho zrúcaninách bolo vidno až do nedávna stenové maľby, fresky.“

Po udalostiach v roku 1711 sa evanjelici zo širokého i blízkeho okolia schádzali ku bohoslužbách v kaštieli rodiny Ostrolúckej. Keďže miestnosti v kaštieli kapacitne nepostačovali, v roku 1742 si evanjelici, na základe tzv. šopronských artikúl, postavili nový artikulárny chrám. Zásluhu na tom mali predovšetkým Štefan a Adam Ostrolúcky, ako aj cirkevníci, ktorí prispeli ručnou a vozovou prácou. V tom čase postavili aj drevenú faru. Chrám Boží bol vysvätený 11. novembra 1742 superintendentom Jeremiášom Pilárikom. Pod kostolom bola postavená krypta, v ktorej boli pochovávaní členovia rodiny Ostrolúckej. Na kryptu bol zo starého kostola prenesený „záverný kameň“. Na ňom bol nápis, že v roku 1612 bol v starom kostole do krypty uložený Melchior Ostrolúcky. Do nového artikulárneho kostola bol prenesený aj organ, vyrobený v roku 1649 Ladislavom Oboslavom. V roku 1745 ho obnovil známy banskobystrický organár Martin Podkonický. Počas vojny z neho boli vzaté píšťale.

Od konca 18. storočia sa vykonalo niekoľko opráv kostola, fary a vybudovala sa škola. Z týchto udalostí bola dôležitá oprava drevenej fary v roku 1791, ktorú na svoje náklady vykonal Alexander Ostrolúcky. V roku 1834 bola postavená murovaná fara a v roku 1883 za pôsobenia farára Hurtay, opravená. Významným bolo aj 150. výročie posvätenia chrámu, v 19. nedeľu po Svätej Trojici, keď bol ku tejto príležitosti, za 2035 zl. obnovený chrám Boží.

Nový chrám Boží nemal vežu, tá bola dostavaná, a zvony do nej osadené, až v roku 1904. Dovtedy sa používali 3 zvony na katolíckej zvonici, o ktoré sa starali evanjelici. Najväčší 15 centový zvon bol z roku 1511.

Práve veža zohrala koncom 2. svetovej vojny kľúčovú úlohu, keď bola 14. marca 1945 pri ústupe nemeckých vojsk náložou zdemolovaná a takmer úplne zničila chrám. Obrovská detonácia otriasla obcou a jej okolím a oblak prachu sadal na celú dedinu. Až v nasledujúce ráno sa vedelo, čo sa stalo. Kostol v ruinách, rozbité zvony, úplne zničený organ. Len málo z vybavenia kostola sa dalo uchovať.

Po skončení vojny, pri odstraňovaní jej následkov, vyvstala otázka, či sa pustiť sa do opravy, alebo rozhodnúť o stavbe nového kostola. Padlo rozhodnutie postaviť nový chrám Boží. Obetaví cirkevníci rozobrali zostávajúce múry kostola a pripravovali stavebný materiál. Stavebné drevo sa ťažilo a na konských povozoch privážalo z hôr Železnej Breznice. Bola pripravená vizualizácia ako aj projekt kostola. Začali sa zhromažďovať financie. Udalosti roku 1948 však prekazili zámer uskutočniť stavbu nového kostola. Tu by sme mohli uzavrieť história nášho artikulárneho chrámu.

Po skončení vojny sa na bohoslužobné účely využívala evanjelická škola a na slávnosti konfirmácie slúžil chrám vo fílii Dubové. Poštátnením školy sa však možnosť jej využitia na cirkevné účely stratila. Preto bola na tieto účely opravená stodola, ktorá ponúkala skromné podmienky na vykonanie služieb Božích.

Aj preto, za pôsobenia brata farára Gustáva Launera bol postavený a 9. mája 1976 vysvätený tretí ostrolúcky chrám Boží za prítomnosti generálneho biskupa Jána Michalku a seniora Zvolenského seniorátu Jána Dubínyho.

V roku 1977 bola za pôsobenia brata farára Miroslava Jägera vykonaná generálna oprava fary vo výške 122.441 Kčs. V roku 1980 bola v chráme Božom odhalená pamätná tabuľa pri 180. výročí narodenia kňaza a skladateľa duchovných piesní Jozefa Melcera. O rok na to sa po prvý krát, od zničenia artikulárneho chrámu, konala v matkocirkvi konfirmácia. Ku tejto príležitosti bol vymaľovaný kostol, previedol sa náter lavíc, chóru, opravilo sa elektrické vedenie. V tom istom roku sa vykonal náter strechy kostola. 11. novembra 1990 bola po generálnej oprave a nadstavbe, posvätená zvonica v Ostrej Lúke.

Za posledných 10 rokov boli na chráme Božom vymenené okná, opravená fasáda kostola, obloženie a spevnenie cokla kameňom, vybudovaný prístrešok pred vchod. Sakristia bola prispôsobená na rôzne zborové podujatia. Veža bola nastriekaná fasádnou farbou, cokel obložený andezitovým kameňom a natreté okná.

Aj tento tretí chrám Boží sa stal a je pevnou súčasťou obce Ostrá Lúka a už 40 rokov slúži veriacim matkocirkvi ako aj celému cirkevnému zboru. Nech Hospodin požehná aj ďalšie jeho roky, aby sa veriaci ľud mohol v ňom schádzať na oslavu Hospodina.